Prof. Jan Miodek: - NAZWISKA NALEŻY ODMIENIAĆ PDF Drukuj Email

Prof. Jan Miodek: - Nazwiska należy odmieniać

Oto fragment zapisany:

Dziennikarz:
- Ale największy kłopot jest w tym, że wiele osób nie życzy sobie odmieniania ich nazwiska.
Profesor Miodek:
- Genialny matematyk i świetny aforysta Hugo Steinhaus powiedział takim, którzy nie życzyli sobie odmieniania ich nazwiska: "Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka!". To tak samo, jakbym ja zażyczył sobie, że w telewizji ma być plansza "Był to program pana Miodek". To jest przecież nonsensowna prośba! Przypominam wszystkim - w języku polskim nazwiska należy odmieniać.
 
ZAPRASZAJĄ... PROSZĄ... ZAWIADAMIAJĄ... PDF Drukuj Email

UWAGA: Zabrany ze strony domowej artykuł może być w zakładce Przedtem - na STRONIE DOMOWEJ w Menu! Tutaj najpierw widać teksty wpisane ostatnio.

 
WIADOMOŚĆ WAŻNA DLA P.T. TURYSTÓW I PIELGRZYMÓW PDF Drukuj Email

Od popołudnia środy 22 czerwca 2011 r. (do roku 2016) liczymy POBYTY turystów i pielgrzymów na szczycie Góry św. Marcina, dlatego prosimy KAŻDEGO o podpis w księdze pamiątkowej za każdym razem, gdy tam się znajdzie.

Dzięki tym podpisom Urząd Gminy Tarnów z Parafią Zawada po otrzymanej dotacji na prace w otoczeniu zabytku może wykazać przed urzędem dotującym duże zainteresowanie tym miejscem, często odwiedzanym wiele razy przez te same osoby.

Za każdym pobytem w kościółku lub na parkingu prosimy o „ślad”
złożony z daty, podpisu, nazwy miejscowości,

a jeśli nie wszyscy z grupy zdążą się podpisać, to również z liczby osób w grupie.

Księga jest przy bocznych drzwiach kościółka.

→ Zakładka Historia Parafii i... prace w kościele

→ Zakładka OTWARTY SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

 
MUZYKA W LITURGII I POZA NIĄ PDF Drukuj Email
  • Muzyka w miejscu i czasie liturgii (śpiew lub muzyka instrumentalna) jest jej integralną cześcią. Wszystkie śpiewy przeznaczone do użytku liturgicznego (np. we Mszy św., w sakramencie małżeństwa) mają mieć aprobatę Konferencji Episkopatu Polski albo przynajmniej władzy diecezjalnej. Repertuar utworów musi odpowiadać treściowo danej czynności liturgicznej.
  • Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.
  • Można przed liturgią lub po niej wykonywać solową muzykę wokalną lub instrumentalną, byleby odpowiadała ona duchowi muzyki kościelnej.
  • Poza organami wolno używać w liturgii innych instrumentów z wyjątkiem tych, które są zbyt hałaśliwe lub wprost przeznaczone do wykonywania współczesnej muzyki rozrywkowej. Wyłącza się z użytku liturgicznego, zgodnie z tradycją, takie instrumenty, jak fortepian, akordeon, mandolina, gitara elektryczna, perkusja, wibrafon itp.
  • Śpiew gregoriański Kościół uznaje za własny śpiew liturgii rzymskiej (są inne katolickie tradycje liturgiczne, czyli obrządki), dlatego w czynnościach liturgicznych powinien on zajmować pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych rodzajów śpiewu. Klikając TUTAJ, można znaleźć link do utworu gregoriańskiego, połączonego z panoramą sferyczną fresków w Kaplicy Sykstyńskiej.

Warto przeczytać:

 


Przypomnienie (sierpień 2014 r.) otrzymane z Kurii Diecezjalnej:

Przypomina się, za konstytucja soborową o liturgii, że liturgia nie jest naszą własnością. Jesteśmy jej tylko szafarzami. Pieśni, które można wykonywać w czasie liturgii, są ściśle określone i zawarte w Śpiewniku Siedleckiego i Śpiewniku Liturgicznym. Zabrania się podczas liturgii wykonywania piosenek religijnych lub utworów świeckich – także w czasie ślubów – o czym wyraźnie mówi Instrukcje Episkopatu Polski z 1979 roku. Owa instrukcja zabrania także używania podczas liturgii instrumentów, które służą do wykonywania muzyki świeckiej, takich jak: gitara elektryczna, instrumenty perkusyjne, mandolina czy fortepian.